W dniu wczorajszym w Sanoku Spółki AUTOSAN oraz Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie z trzema największymi grupami energetycznymi w zakresie rozwoju produkcji samochodów elektrycznych w Polsce. W ramach wymiany floty pojazdów specjalnych, w perspektywie czterech najbliższych lat, AUTOSAN ma szansę wyprodukować nawet 1500 pojazdów elektrycznych. Celem porozumienia między spółkami z sektora energetycznego: PGE Polską Grupą Energetyczną, Eneą, Tauron Polska Energia a PGZ i AUTOSAN jest ustalenie zasad współpracy w zakresie elektryfikacji floty pojazdów wykorzystywanych przez spółki energetyczne lub też przedsiębiorstwa z ich grup kapitałowych w działalności operacyjnej przy wytwarzaniu i dystrybucji energii elektrycznej.
– Dzisiejsze porozumienie, mające finalnie doprowadzić do wyprodukowania floty ekologicznych pojazdów specjalnych wpisuje się w naszą strategię dywersyfikacji portfolio oraz rozszerzania oferty skierowanej na rynek cywilny. Współpraca z największymi przedsiębiorstwami z sektora energetyki jest kluczem do wypracowania innowacyjnych rozwiązań o znaczącym potencjale rozwojowym i biznesowym – powiedział Pan Witold Słowik, Prezes Zarządu PGZ S.A. Porozumienie dotyczy produkcji przez AUTOSAN samochodów na rzecz wymiany floty pojazdów specjalnych wykorzystywanych między innymi przez służby monterskie, pogotowia energetyczne i inne zespoły dla tzw. Operatorów Sieci Dystrybucyjnych (OSD) lub spółek z grup kapitałowych PGE, Enei i TAURON.
– Podpisane porozumienie pozwala na uzyskanie efektu synergii pomiędzy wszystkimi największymi grupami energetycznymi w Polsce i wspiera jednocześnie polski przemysł w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych – powiedział Pan Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W trakcie uroczystości podpisane zostało również drugie porozumienie pomiędzy PGE i ARP dotyczące współpracy przy projekcie związanym z produkcją autobusów elektrycznych. Grupa PGE, za pośrednictwem funduszu FIZAN Eko-Inwestycje, wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. zainicjowała w Sanoku projekt, w ramach którego pozyskiwane będą kontrakty na dostawę, dzierżawę lub długoterminowy wynajem autobusów elektrycznych. Partnerzy planują wspólnie koordynować proces produkcyjny realizowany przez polskie firmy z branży, m.in. AUTOSAN. Rozpoczęta współpraca to ważny krok w stronę wymiany taboru jednostek samorządu terytorialnego przeznaczonych m.in. do transportu uczniów do szkół.
Kolejne bardzo ważne wydarzenie, które miało miejsce w trakcie wczorajszej uroczystości to pierwsza publiczna prezentacja nowego polskiego autobusu AUTOSAN z napędem elektrycznym, przeznaczonego dla polskich odbiorców.
– Powstał autobus elektryczny 12-metrowy, który pod względem parametrów jest na najwyższym poziomie światowym – zapewnił Pan Eugeniusz Szymonik Prezes Zarządu AUTOSAN sp. z o.o.
Goście, którzy przybyli do Sanoka mieli możliwość nie tylko pooglądać nowego „elektryka” AUTOSAN SANCITY 12LF, ale także uczestniczyć w jego „dziewiczym rejsie”.